Meet Our Staff
Alan Sloterbeek
6th Grade Social Studies/Bible Teacher
Alecia VandenBerg
5th-8th Computer Teacher
Alice Seif
2nd Grade Teacher
Amber Send
Custodian
Andrew Burgess
6th & 7th Grade Math Teacher
Anne Kuiper
8th Grade English Language Arts Teacher
Ashley Kooistra
Orchestra Teacher
Becky Barkema
Paraprofessional
Beth VanHouten
Administrative Assistant
Bill Thornburg
Extended Care
Britley Mulder
6th – 8th Grade RTI Teacher
Carley Byron
4s PreKindergarten Teacher
Carrie Lyzenga
PreKindergarten, Paraprofessional
Carrie Quist
7th Grade English Language Arts Teacher
Cindy Groot
Director of Teaching & Learning
Dan Netz
Development Director
Deborah Mouw
Technical Support
Dennis Long
Bus Driver
Diane Bonnema
6th – 8th Grade Inclusion Specialist
Elizabeth Wojczynski
5th Grade Teacher
Emily Cooke
Art Teacher
Emma Huyser
Extended Care
Erin Haverdink
Paraprofessional
Erin MIller
Paraprofessional
Greg Wojczynski
Assistant Administrator
Griselda Bello
Spanish Teacher
Hannah Potter
5th Grade Teacher
hannah stob
1st Grade Teacher
Heather Fackler
1st Grade Teacher
Heather Quist
PreKindergarten-2nd Grade Inclusion Specialist/Extended Care Director
Heidi Hatch
3rd – 5th PE Teacher
Jeff Haverdink
Finance Director
Jeff Pettinga
Athletic Director
Jennifer Gontjes
Paraprofessional
Jennifer Ritsema
Kindergarten Teacher
Jessica Setsma
6th Grade Science Teacher
Jodi Koetje
Trip Coordinator
Jon Teune
7th-8th Grade History Teacher
Josh Bird
4th Grade Teacher
joy alferink
Paraprofessional
Julie Baylor
3rd Grade Teacher
Julie DeShetler
Paraprofessional
Julie Knoll
7th Grade Bible Teacher
karli petrarca
1st Grade Teacher
Kate Klynstra
3s and 4s PreKindergarten Teacher
Kathleen Broekhuizen
3’s PreK Teacher
Kathleen Burgess
Bus Driver
Kathy Burgess
Administrative Assistant
Kathy tenHaaf
Paraprofessional
Kathy Timmer
Paraprofessional
Katie Blaauw
Promotions Coordinator
Katie DeVries
6th-8th Choir Teacher
Kelley Youngs
Kindergarten Teacher
Kelly Hirdes
Paraprofessional
Kent Ezell
5th Grade Teacher
Kerri Nitz
6th Grade English Language Arts Teacher
Kevin Bos
Bus Driver
Kim Kool
Administrative Assistant
Kolbey Noteboom
2nd Grade Teacher
Kristi Stulp
Paraprofessional
Kristi Timmerman
RTI Coach, Paraprofessional
Lacey Hoezee
4’s PreK Teacher
Laura Spronk
Paraprofessional
Laurie Guikema
E5-2nd PE Teacher
Lia Leenstra
Finance
Lieschen Jacobs
4th Grade Teacher
Lisa Lummen
Substitute Teacher
Lisa TerHaar
4th Grade Teacher
Lisa VanHofwegen
3rd Grade Teacher
Lyn DenHartigh
Finance Office
Mark Rowe
8th Grade Math/Bible Teacher
Mark Witvliet
Head Administrator
Marlys DeRuiter
3rd Grade Teacher/Reading Recovery
Meredith Mockabee
Social Worker
Michael Faber
7th & 8th Grade Science
Morgan Swartz
1st – 2nd Technology
nicole mast
6th-8th PE Teacher
Pam Diephuis
E5-5th Music, 5th-8th Band Teacher
Rachel Harkema
3rd – 5th Inclusion Specialist
rachelle mckenzie
Administrative Assistant
Renee Nieuwsma
Kindergarten – 2nd RTI Teacher
Ruth VanHouten
Bus Driver
Sally Clark
Paraprofessional
Sally Handlogten
Bus Driver
Sandra Thornburg
PreKindergarten – 2nd Grade Inclusion Specialist
Sara bosscher
Paraprofessional
Sara Woltjer
3rd Grade Teacher
Sarah Cupery
Librarian
Sarah Rozema
Early 5s Teacher
shannon wildeboer
Promotions Coordinator
Soni Konyndyk
4’s PreK Teacher
Stephanie Miedema
Kindergarten Teacher
Steve Bosma
Custodian
Tami Boomsma
Kindergarten Teacher
Theresa Post
Paraprofessional
Traci Miller
Trip Coordinator
Tracy Jansen
2nd Grade Teacher
Walt VanWyngarden
Bus Driver
Wendy Klunder
Paraprofessional